Milleks taimi varjutada ja kuidas seda teha?

Lillhaljastus.ee.png

 

Kevad on kohe-kohe käes ja viimane aeg mõelda oma igihaljate taimede varjutamise peale. Talvine ja varakevadine päike on igihaljastele taimedele väga ohtlik. Mis siis katmata ja päikese käes olevate igihaljaste taimedega õigupoolest juhtub? Päikeselise ilmaga taimedel lehed ja okkad soojenevad ning vesi hakkab nende kaudu aurustuma. Kuna maapind on jääs siis taim juurte kaudu vett juurde ei saa ning on seega halvimal juhul hukule määratud või saab väga ränga päikesepõletuse ja taim tuleb ikkagi asendada. Kui aias on üks või kaks puud siis pole kahju väga suur aga kui kahjustada saab terve hekk, võib kahju aga ulatuda mitme tuhande euroni.

 

Kuidas Taimi varjutada?

 

Kõige lihtsam on taimi varjutada spetsiaalsete varjutuskottide või varjutuskangaga mida müüakse igas hästivarustatud aiandus- või ehituspoes. Kuid võib kasutada ka kõige tavalisemaid võrkkotte. Väiksemaid taimi saab varjutada ka kuuseokstega näiteks. Mitte mingil juhul ei tohi varjutamiseks kasutada kile või katteloori, kuna need tekitavad taime ümber sisuliselt kasvuhooneefekti ja saavutate kasu asemel hoopis kahju.

TEE NII

  • Suuremale taimele ehita ümber raamistik ( Enamasti piisab kolmest vaiast.)
  • Väga harali olevad või pehmed oksad seo tüvele lähemale kinni.
  • Kangas või kott seotakse kinni nööriga.
  • Jälgi, et kindlasti oleks kaetud kogu taime võra sealhulgas taimede ladvad ja uued kasvupungad.
  • Katet ei eemaldata enne aprilli lõppu ja eemaldada tuleks pilvise ilmaga.

 

Milliseid taimi varjutada?

 

Tavaliselt miskipärast arvatakse, et varjutama peab ainult elupuid. Tegelikult on varjutamist vajavate taimede nimekiri päris pikk. Alates igihaljastest rododendronitest ja pukspuudest lõpetades osade kanada kuuskede sortidega. Palju sõltub ka taime kasvukohast ja vanusest. Igal juhul tasub konsulteerida mõne asjatundjaga kui ise ei ole päris kindel.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga